infoBLOG

informacje o kredytach, pożyczkach
oszczędzaniu i Twojej zdolności kredytowej.czy dostanę kredyt lub pożyczkę

Zaciągnięcie zobowiązania w formie kredytu lub pożyczki wiąże się z wykonaniem szeregu czynności zarówno po stronie pożyczkodawcy jak i klienta. Łatwe i przyjemne jest wydawanie pieniędzy ale nie ich zdobywanie.

kredyt bankowy
Kredyt lub pożyczka oznacza zaciągnięcie zobowiązania. Kredyty zwykle bierzemy w bankach natomiast pożyczkę od firmy pożyczkowej lub instytucji pozabankowej. Jeśli ktoś korzystał z kredytów lub pożyczek doskonale wie, że ilość ofert jest ogromna. Banki i pożyczkodawcy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych sposobów na przekonanie klientów do swoich produktów. Jako klienci musimy uzbroić się cierpliwość i rozsądek, wiedząc, że „najlepszy”, „najniższa rata” czy „bez zbędnych formalności” to marketingowa papka, którą należy odrzucić w pierwszej kolejności. Szczególnie zwracamy uwagę na racjonalne podejście do reklamowanych ofert produktów finansowych i sposobu ich promocji. Sprawdź na co cię stać, poznaj szczegóły i zdecyduj gdzie weźmiesz kredyt lub pożyczkę.

łatwo wziąć kredyt ?

Czy przy dużej ofercie kredytów i pożyczek możemy liczyć na szybkie podjęcie decyzji przez bank lub firmę pożyczkową? Raczej nie. Firmy pożyczkowe starają się ograniczać formalności. Procedura udzielenia pożyczki, wśród wielu pożyczkodawców, jest całkowicie zautomatyzowana, dostępna przez internet, bez wychodzenia z domu lub konieczności odwiedzin placówki, o tyle w bankach wymagania formalne w dalszym ciągu wymagają sporego wysiłku i czasu ze strony klienta. Wymagania dotyczą z reguły konieczności dostarczenia różnego rodzaju dokumentów potwierdzających status finansowy klienta. Dokument potwierdzający dochód należy do podstawowych elementów ale nie tylko, banki przede wszystkim oceniają klienta pod kątem zdolności kredytowej i do tej oceny służy im tzw. scoring kredytowy.

ocena zdolności kredytowej

Na ocenę wpływ ma wiele czynników personalnych takich jak wiek, zawód, stan cywilny, wykształcenie; dochodowych jak wysokość wynagrodzenia, staż pracy, ilość osób na tzw, utrzymaniu, miesięczne wydatki; czynniki ryzyka jak spłata poprzednich zobowiązań, zabezpieczenia, korzystanie z limitów kredytowych itd. Brak historii spłaty zobowiązań wcale nie jest traktowany jako cecha dodatnia, wręcz przeciwnie, może w dużym stopniu obniżyć ocenę punktową. Im wyższa ocena punktowa zdolności kredytowej tym szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej są wyższe. Firmy pożyczkowe również wykorzystują arkusze scoringowe do określenia zdolności do spłaty zobowiązania, jednak z uwagi na krótkoterminowy charakter pożyczki procedury są uproszczone i mniej czasochłonne. Warunkiem wykonania pozostałych czynności przez bank, firmę pożyczkową, także klienta jest uzyskanie potwierdzenia, że dysponuje zdolnością kredytową gwarantującą spłatę zobowiązania w terminie i wysokości ustalonej w umowie kredytowej.
kresco scoring

  najnowsze artykuły →